Mani Rewarded for Stellar Season

1 month ago By Palmyra Media

Premier Grade Player Manihera Eden has been selected in the Australian Barbarians side to face the ACT Brumbies next weekend!

Three members of the 2016 Perth Spirit squad have been selected in the Australian Barbarians team to face the Brumbies in a pre-season trial at Vikings Park in Canberra this Saturday, 28 January.

Spirit flyhalf AJ Alatimu will start in the No.10 jersey with powerful prop Laione Mulikihaamea and dynamic outside back Manihera Eden to come off the bench.

Australian Barbarians Head Coach Michael Magriplis has picked a team full of running talent and flair which includes a host of players that showed promise in the 2016 Buildcorp National Rugby Championship.

The Australian Barbarians will clash with the Brumbies at Viking Park, Erindale this Saturday 28 January with kick-off at 17:30 (AEDT).

Australian Barbarians
1. Rory O’CONNOR (Rays)
2. James HILTERBRAND (Rays)
3. David LOLOHEA (Rams)
4. Adrian HALL (Rays)
5. Tom ALEXANDER (Rams)
6. Will MUNRO (Eagles)
7. Will MILLER (Rays)
8. Tyrone VIIGA (Rams)
9. Dewet ROOS (Rays)
10. AJ ALATIMU (Spirit)
11. Sione TAUFA (Rising)
12. Andrew ROBINSON (Vikings)
13. Dennis PILI-GAITAU (Rays)
14. Eli SINOTI (Vikings)
15. Junior LALOIFI (Brisbane City)

Replacements
16. Brandon PAENGA-AMOSA (Rams)
17. Laione MULIKIHAAMEA (Spirit)
18. Philip KITE (Vikings)
19. Tyrell BARKER (Queensland Country)
20. Dean OAKMAN-HUNT (Vikings)
21. Edan CAMPBELL-O’BRIEN (Vikings)
22. Tom HILL (Eagles)
23. Manihera EDEN (Spirit)

--- Article courtesy of the Western Force 23/01/2017---

Updated 06:34 - 20 Feb 2017 by Palmyra Media

Where next?

Vale Hazael Mailata The Palmyra Rugby Union Club community is saddened hear of the passing of Hazael Mailata.
Player Announcement A message from our Club President Justin Petersen

Comments

Loading comments
Results
Sat 6 Aug
a
Premier Grade Kalamunda
League 14 – 45
W
h
Womens Team Cottesloe
Friendly 19 – 22
L
a
Reserve Grade Kalamunda
League 0 – 60
W
a
4th Grade Kalamunda
League 3 – 28
W
a
3rd Grade Kalamunda
League 64 – 5
L
a
Under 20s UWA
Friendly 19 – 20
W
Sat 30 Jul
h
Reserve Grade Perth Bayswater
League 73 – 15
W
h
4th Grade Perth Bayswater
League 68 – 5
W
h
3rd Grade Perth Bayswater
League 24 – 29
L
a
Under 20s Joondalup
Friendly 16 – 27
W
h
Premier Grade Perth Bayswater
Friendly 69 – 7
W
Sat 23 Jul
h
Premier Grade Associates
League 45 – 18
W
h
Womens Team Kalamunda
Friendly 17 – 28
L
h
Reserve Grade Associates
League 25 – 18
W
h
4th Grade Associates
League 15 – 7
W
h
3rd Grade Associates
League 22 – 22
D
h
Under 20s Mandurah
Friendly 24 – 10
W

News sponsors

Affiliations

Club sponsors